Környezeti korrekciók

Annak megértése, hogyan befolyásolja a hőség és a magasság a tempót.

A futóteljesítményt mélyen befolyásolja a környezet. A hőség arra kényszeríti a szervezetét, hogy a vért a bőr felé terelje a hűtés érdekében, így kevesebb oxigén marad az izmoknak. A nagyobb magasság alacsonyabb légnyomást és kevesebb rendelkezésre álló oxigént jelent minden lélegzetvételnél.

Környezeti korrektorunk szakmailag ellenőrzött tudományos modelleket használ ezen körülmények teljesítményköltségének becslésére, lehetővé téve a különböző éghajlatokon végzett erőfeszítések igazságos összehasonlítását.

A TUDOMÁNY

1. Hőség (maratoni eredményekre illesztve)

Az El Helou és munkatársai (2012) által készített tanulmányra illesztve, amely hat nagy maraton (2001–2010) 1,79 millió célba érő futóját vizsgálta. Modellünk 10 °C és 15 °C között feltételez ideális teljesítményablakot. Felette a büntetés gyorsabban nő, mint a hőmérséklet, és ami döntő, a kitettség idejével is. A versenyadatok 25 °C-ig terjednek, így a melegebb értékek extrapolációk, 35 °C-tól állandó értéken tartva.

Alapbüntetés (60 perc)

15°C (Ideális) 0%
20°C +1,52%
25°C +4,3%
30°C +7,9%
35°C+ +12,16%

Időtartam-tényező (hőség)

A hőség hatása a verseny hosszával együtt nő:

≤ 30 min 0,5x
60 min 1,0x
120 min 1,38x
180 min 1,76x
≥ 240 min 2,81x

2. Magassági korrekció (NCAA-modell)

A magasság befolyásolja az oxigén elérhetőségét. A korrektorunk az NCAA Altitude Adjustment Factors értékeit követi. A teljesítmény 300 méterig (kb. 1000 láb) számít „ideálisnak”; e fölött a büntetés fokozatosan simul bele az NCAA-táblázatba, amely kb. 2400 m-nél ér véget. Ennél magasabban a modell extrapolálja a táblázat görbéjét, 4000 m-ig.

1000m

+1,62%

1500m

+2,84%

2400m

+5,76%

4000m

+12,2%

A Számítás

Teljes Büntetés = (Alap Hőség × Időtartam Tényező) + Magasság %

Normalizálás (Múltbeli Futás)

"Mennyit ért volna az utolsó futásom tökéletes körülmények között?"

Ideális Idő = Idő / (1 + Büntetés)

Jóslás (Jövőbeli Verseny)

"Mennyibe fog kerülni a várható hőség a verseny napján?"

Korrigált Idő = Idő × (1 + Büntetés)

Számítási példa

Tegyük fel, hogy lefutott egy Maratont 4:00:00 alatt 25°C-ban, tengerszinten.

1. Alapbüntetés 25°C-ra = 4.3%

2. Időtartam-tényező 4 órára = 2,81x

3. Teljes Hőségbüntetés = 4,3% × 2,81 = 12,08%

Ideális Megfelelő = 04:00:00 / 1,1208 ≈ 03:34:07

Majdnem 26 perc! Egy 4 órás futó többet fizet ugyanazért a hőségért, mint egy elit futó, mert hosszabb ideig van kitéve neki.

A környezeti korrekciók használata

Kalkulátorunk kétféleképpen működik. Megjósolhat egy jövőbeli versenyidőt a várható körülmények hozzáadásával, vagy normalizálhat egy múltbeli tevékenységet, hogy lássa a „valódi” potenciálját tengerszinten és 15°C-on.

Használja ezeket a korrekciókat reális célok kitűzéséhez a forró nyári versenyekre, vagy hogy visszanyerje az önbizalmát egy nehéz körülmények között végzett „lassú” futás után. Ne feledje, hogy ezek matematikai modellek — a hőségre és a magasságra adott egyéni válasz az akklimatizációtól és a fiziológiától függően változik.

Fontos szempontok

  • Modellünk a hőstresszre összpontosít. A 10-15°C-os ideális tartomány alatti hőmérsékleteket jelenleg 0% büntetésként kezeljük, mivel az enyhe hideg általában jótékony hatással van a futásra. Bár az extrém hideg (fagypont alatt) az izommerevség révén befolyásolhatja a teljesítményt, jelenleg nincs tudományos „arany standard” modell ennek igazságos korrigálására.
  • Csak a hőmérsékletet kéri, a páratartalmat nem: a számok mérsékelten párás napot feltételeznek (kb. 50%), így egy fülledt nap többe kerül a kimutatottnál, egy száraz pedig kevesebbe.
  • Szabványos akklimatizációs szintet feltételez.
  • A magassági modell az 1500 métertől a maratonig tartó távokon a legpontosabb.
  • Az egyéni variációk jelentősek lehetnek.

Készen áll, hogy normalizálja az időit?

Nézze meg, mit ért volna az utolsó futása ideális körülmények között.

Környezeti korrekció kipróbálása →

Hőmérséklet és tengerszint feletti magasság – hatásuk a futásidőkre

A hőség a legnagyobb környezeti tényező, amely befolyásolja a futásteljesítményt. Kutatások szerint a maratoni végső idők körülbelül 3–5%-kal nőnek minden 10°C-os emelkedésre az ideális 10–15°C-os hőmérséklet felett. A hatás hosszabb futásoknál erősödik, mivel a maghőmérséklet fokozatosan halmozódik fel.

Kalkulátorunk hőségmodellje 1,79 millió maratoni futó célidejére van illesztve (El Helou és munkatársai, 2012). Az ideális 15 °C-tól (59 °F) a hőség ára gyorsabban nő, mint a hőmérséklet, és a pályán töltött idővel is: egy 3:30:00 alatt célba érő maratonistánál ez kb. 3,5% 20 °C-on (68 °F), 9,8% 25 °C-on (77 °F) és 18% 30 °C-on (86 °F) — majdnem 38 perc. A páratartalom fokozza a hatást, mert korlátozza a verejték párolgását.

A magassági modell az NCAA korrekciós táblázatát használja. 300 m-től kezd időt hozzáadni: kb. 1% 760 m-en, 2,8% 1500 m-en és 5,8% 2400 m-en, ahol a táblázat véget ér; e fölött extrapolál, 4000 m-en egészen 12,2%-ig. A 2400–3000 m-en edző elit sportolók jelentős iramvesztést tapasztalnak, amíg 2–3 hét után be nem következik az akklimatizáció. A Normalizálás móddal bármely korábbi teljesítményt átszámíthat tengerszinti egyenértékre — hasznos a nyári vagy magaslati edzések értelmezéséhez.

Hogyan működik?

Milyen pontos a hőigazítás?

Maratoni eredményekre illesztett modellünkben a hőség ára gyorsabban nő, mint a hőmérséklet, és a pályán töltött idővel is. 30 °C-on (86 °F) egy 3:30:00 alatt célba érő maratonista kb. 4:08:00 alatt fut be (+18%), egy 10K-t 50:00 alatt futó versenyző pedig kb. 53:17 alatt (+6,6%). 35 °C felett a modell nem emelkedik tovább, mert egyetlen versenyadat sem terjed odáig. A páratartalom rontja a hatást, mert csökkenti a verejték párolgásának hűtő hatását.

Segít a hőakklimatizáció?

Modellünk 300 m-től (1000 láb) ad hozzá időt: kb. 1%-ot 760 m-en (2500 láb). A hatás 1500–2000 m (5000–6500 láb) körül válik jelentőssé: 2,8% 1500 m-en és 5,8% 2400 m-en (7900 láb). A tengerszinten élő futóknak, akik először versenyeznek magaslaton, jelentős tartalékot kell számolniuk a célidejükhöz.

Mi az ideális hőmérséklet maratonhoz?

A kutatások az optimális tartomány 8–13°C-ot mutatnak az elitefutóknak. A rekreációs futók kissé magasabb hőmérsékletet tolerálnak – 10–15°C ésszerű célpont. A világ maraton-világrekordjainak túlnyomó többsége ebben a hőmérsékleti ablakban született.